Mount Temple 5-a-side Hockey Team – Hosts & Winners

Written by Barbara Treacy on . Posted in General News, Sports News

Hosts Mount Temple took the laurels from the from a five-team individual tournament held on the Malahide Road, prevailing on goal difference after an epic final game against St Columba’s 3-1.
Columba’s deservedly took the lead after a few minutes when nice play down the right result in a tap in at the back post. Emer Murphy, who went on to win the player of tournament award tied it up from a corner routine half way through the game.
In an end to end match, Temple went 2-1 when Jess Maguire converted. Columba’s then had three corners in quick succession, going inches wide from one effort and saw another saved off the line by Sophie Gibney.
Temple though went 3-1 up Enya Kernan slotted home after robbing the Columba’s right back. Columba’s never gave up but could not add to there tally despite finishing strongly.
Before the finale, the hosts started by brightly dispatching St Andrews 4-0 and Wesley 7-0 before losing to a determined Loreto Bray 2-1.
Mount Temple Indoor invitational: Mount Temple 4 St Andrew’s 0; St Columba’s 2 Loreto Bray 1; Mount Temple 7 Wesley 0; St Andrew’s 1 St Columba’s 4; Wesley 0 Loreto Bray 4; Mount Temple 1 Loreto Bray 2; St Andrews 1 Wesley 0; Loreto Bray 0 St Andrews 1; Wesley 0 St Columbas 7; Mount Temple 3 St Columbas 1
Standings: 1. Mount Temple 9pts (+12) 2. St Columbas 9pts (+9) 3. Loreto Bray 6pts (+3) 4. St Andews 6pts (-5) 5. Wesley 0pts (-19)
Kenny Carroll presents Emer Murphy with the player of the tournament awards.

Mount Temple Senior Rugby

Written by HelenGormley on . Posted in Rugby, Sports News

The senior boys rugby team have been promoted up to the Section B cup this season. They will be back playing in the Vinny Murray Cup for the first time in many years and the competition will kick off with a match against High School in Donnybrook stadium on Thursday the 11th of January at 2PM. 

 

Supporters will be out in force with over 200 students in rehearsals today practising their songs/chants.  As a result there will be no classes for TYs and 5th years on Thursday afternoon. 

 

Sports News: Leinster Schools Swimming Championships.

Written by DaraMacNamara on . Posted in Sports News

On Sunday 22nd October, 6 students from Mount Temple participated in the Leinster Schools Swimming Championships. The swimmers were: Owen Langley, 2nd year,  Shane O’Brien, 6th Year  Isaac Fitzmaurice, Christian Corrigan and Iollan Mc Keon, all 5th Year.

Isaac came 2nd in the 100m Boys 100m Freestyle age 17-19, 3rd in the Boys 100m IM age 17-19 and 4th in the 400M Freestyle in the same age group. A school relay team consisting of Isaac, Shane Christian and Iollann finished 3rd in the 4 X 50m Freestyle relay.  Isaac and the relay team have qualified for the All Irelands.  All of the lads had super swims, the competition was fierce.  Well done to all them all.  

3 Mount Temple pupils on Leinster U-18 Hockey Inter-Provincials!

Written by DaraMacNamara on . Posted in Sports News

Mount Temple will have it’s largest ever representation at the U-18 Hockey Inter -provincials this weekend. 
Sean Harper – 6th Year, David Lawless – 5th Year and Mark Duggan – 5th Year, will all pull on the blue jersey of Leinster, with the tournament taking place in Three Rock Rovers hockey club in Marley Park, Dublin, commencing on Friday. 
 
Below is a link to the tournament schedule. 
 
 
We wish the boys the best of luck for the weekend. 

New school clothing launch and sales day  

Written by DaraMacNamara on . Posted in General News, Sports News

We are delighted to announce the launch of our newly designed school rain jacket and Canterbury tracksuit. 

Images of the tracksuit and rain jacket can be found at uniformity.ie

(school link; http://www.uniformity.ie/c/mount-temple-comprehensive-school/364 )

where online purchases can be made at any stage. 

Uniformity will be hosting a fitting and sale’s day for current students and their parents on Monday the 22nd of May between 3 and 6, room TBC.  

The tracksuit top and bottoms can be purchased separately or together. They are available to any student regardless to whether they play a school sport or not. 

The track top costs 59 euro, the track bottoms 50 euro and the rain jacket costs 22 euro. 

A sample of the clothing can be seen in the office area from today Tuesday the 16th of May. 

Athletics News: winners, achievements and photos!

Written by DaraMacNamara on . Posted in Sports News

Owen Langley (1st year) Gold in Minor Boys Javelin *26metres!!
 
Daragh Carter (2nd year) Silver in Junior Boys 800m 
 
Some other noteworthy results;
 
Kitty Joyce (1st year) 4th in Junior Girls High Jump
 
Alex Toomey (2nd year) 4th in Junior Girls Long Jump *PB: 4.25m
 
The Junior Girls 4x100m relay team performed very well and finished 3rd in their heat: Alex Toomey, Jessica Afrakomaa, Tacy Airton & Georgie Collins (all 2nd year).
 
Stephen Cashin (4th year) ran a very strong 3000m race & finished in 4th place.
 
Well done to all who participated!

Sports Awards: list of winners & special presentations.

Written by DaraMacNamara on . Posted in Sports News

SPORTS AWARDS 2016-2017

Following award are based on dedication

Badminton  Girls                Niamh Staines         

Badminton  Boys                Dara MacRiocaird

Following awards are based on performance in Cricket

Junior Boy                     Josh Barry

Senior Boy                    Michael Fulham

Girls Cricket                  Duibhessa Lannon  

Athletics Athlete of the Year Award

Junior Male                              Darragh Carter 

Junior Female                           Alex Toomey

Senior Male                              Stephen Cashin   

                  

                                                           Valued                                 Dedicated

Hockey (1st Yr ‘A’ Girls)                 Lucy McMullen                       Ava Tynan

Rugby (1st yr)                                Theo Connolly                        Cuan Whelan       

Basketball (1st yr)                         Sophie Agar                            Zara Awad 

Hockey (1st Year ‘A’ boys)            Daragh Dawson                     Ben Wisdom 

Hockey (1st yr ‘B’ Girls)         Annie Feehan                     Allyson Stewart 

Hockey (1st yr ‘B’ Boys)         Alex Howard                        Ben Oliveria                                     

Hockey (Minor ‘A’ Girls)         Georgie Collins                   Mia Jacob              

Basketball (2nd yr Girls)         Emma Finnegan                  Katie Foley                      

Rugby (u 14)                        Cormac Power Breen           William Keenan 

Hockey (Minor ‘B’ Girls)               Nina Keogh                          Ava Richardson                            

Hockey (Un 14  A Boys)           Noah Williams                   Harry Hayes                                  

Hockey (Jun A Girls)                        Becky McMullen                  Lara Jacob 

Basketball (Cadette Girls)               Moya Kernan                     Isabelle Maguire     

Rugby  (JCT)                                 Ben Griffin                            Jamie Clowry 

Hockey (Junior ‘A’ Boys)                  Nathan Collins                      John Devine 

Rugby (Junior Girls)                         Nina Fitzgerald Graham          Lydia Bennett

Hockey (Junior ‘B’ Boys)                  Ian Hathaway                     Donal Cotter                                            

Hockey (Junior B Girls)                  Daria Moran                      Hannah Mae Smith O’Carroll 

Football (Junior Girls)                     Kate Elliott                          Lana McLoughlin 

Hockey (Sen ‘A’ Girls)                     Enya Kernan                       Hazel Lawler

Basketball (Senior Girls)                 Lilyann Ho                           Sarah McNally                   

Hockey (Senior Boys)                    Kevin Murray                       Darragh O’Brien   

Hockey (Senior ‘B’ Girls)                Marley Cahill                        Niamh Webb 

Rugby (SCT)                                   Fionn Gilbert                        Frank Farrell 

Rugby (Senior Girls)                        Natasha Hogan                  Julia O’Connor                

Soccer (Senior Boys)                      Jack Stewart                       Simon McSweeney                    

Basketball Head Awards       

Sarah McNally 

Lilyann Ho 

Leinster, Dublin and Irish Representation Awards

Dublin Representatives 

Enya Kernan – Camogie

Dominic Daminov – Football 

Naoise O’Carroll Smith – Football and Hurling

Eva Murray – Basketball

Elyse Jamieson Murphy – Ladies Gaelic Football

Leinster 

Fionn Gilbert – Rugby

Rebecca McMullen  – Hockey

Alec Dawson – Rugby

Christina Coulter Reilly – Cricket

Isaac Fitzmaurice – Swimming

Sean Harper – Hockey

Ireland/International Representatives 

Dave Lawless – Hockey

Mark Duggan  – Hockey

Mateusz Nowakowski – Poland Hockey

Daragh Carter – Athletics 

Fionn McCloskey – Basketball

Jordan Konczak – Weightlifting 

Aoife Brennan – Cricket 

Shane O’Brien -Waterpolo

Ella McCloskey – Basketball 

Cian Ince – Taekwon-do 

Eoin McCann – Basketball 

SPORTSPERSON OF THE YEAR AWARDS

                                               GIRLS                                                BOYS

1st Year                                    Lucina Ho                                       Sean Patten 

2nd Year                               Zoe McNamara                            Dominick Davinov 

3rd Year                                     Aoife Brennan                                Alec Dawson    

4th Year                                  Saoirse Quigley                              David Lawless

5th Year                                           Sophie Gibney                                   Eoin Dillon 

6th Year                                     Grace Hickey                                    Mark Quinn

Presented By Crozier Deane

Jacqui Potter Memorial Shield

Mark Duggan 

Presentation of Mount Temple Hall of Fame Award

To Elaine Nolan by Liam Wegimont

Presentation of overall S.P.O.Y. Cups by (2016/2017) by Elaine Nolan 

The overall “Sports Person of the Year Award 2016/2017 goes to:

Overall Female

   Overall Male

Holly McMullen             

Callen McGarry 

Senior Boys Rugby

Written by DaraMacNamara on . Posted in Sports News, Students' Blog

After their 41-7 win over Drogheda Grammar in the first round of the cup, our senior boys will be competing in the second round at home again on Tuesday the 22nd of November. This time they are up against Maynooth Post-Primary and kick off will be at 3.
A big thank you to all the staff, parents, pupils and former-pupils who came down to support the lads last Wednesday, it really meant a lot to them.
Thanks for your continued support and hopefully we’ll see you pitch-side again on Tuesday.
rugby-team

 

Senior Rugby Team pre-season training at Aspire Centre.

Written by DaraMacNamara on . Posted in Featured, General News, Sports News, Students' Blog

On the 9th of September Mr. Bunting, Brian Smyth and Mark Sutton (Senior team coaches) brought 24 members of the Senior Rugby Team on a pre-season training camp down to the Aspire Centre in Co. Offaly. The agenda for the players was to spend a weekend together building team spirit while honing their rugby skills before their first match against Blackrock due for the following Wednesday. Great craic was had in the various activities (such as “the blind hike”, raft-building, obstacle course and human foosball, amongst many others), but the players also got to do some more serious work such as their gym and pitch sessions throughout the weekend. Joe and the staff down at Aspire were very impressed with the attitude and application of the Mount Temple lads and wished them all the best with the upcoming season.
photo-1-2 photo-1 photo-2-2 photo-2 photo-3-2 photo-3 photo-4-2 photo-4 photo-5-2 photo-5