Home
Re-opening schedule & letter from Principal
Covid- 19 Response Plan for the safe and sustainable reopening of Mount Temple Comprehensive School
Re-opening notice 2020-21 & Book Lists & Forms
About
About Us
Ethos
Future Direction
Philosophy
History of Mount Temple
Policies & Procedures
Admissions
Anti-Bullying
Attendance Strategy
Child Protection
Code of Behaviour
Critical Incident Policy
Dignity at Work (Policy and Procedure)
Dress Code
Emergency & Evacuation Procedure
GDPR
Mobile Phones
Privacy notice for pupils, parents and guardians.
School Trips
SEN (Special Educational Needs)
Substance Abuse
People
Year Heads (2019-20)
Student Council
Board of Management
Sports Council
Past Pupils Association
Famous Past Pupils
Parents Association
What does the Parents Association do?
Rules of the Parents Association
Parents Association Members
Parents Association Newsletters
Parents Association Email Address
Learning
Guidance
Junior Cycle/Certificate Subjects
Transition Year
Leaving Certificate Subjects
Leaving Certificate Applied
Subject Areas (Links)
New Junior Cycle
Learning Support
Library
Extra Curricular
Cultural
Drama: National Theatre Connections Scheme 2019.
Drama
Craft Club
Eye of the Clock
Music (extra-curricular)
Social
Christian Union
Amnesty International
Green Schools
LGBT Support Group (SPECTRUM)
Cyberbullying and Internet Safety
Rainbows
School Bus Timetables
Educational
Mount Temple Sustainable Campus
TY Work Experience
Exchanges
French Debates
Language Week 2019
All Ireland Linguistics Olympiad (AILO)
Supervised Study for 6th and 3rd Year Pupils
Sports
Badminton
Basketball
Cricket
Hockey (Girls')
Hockey (Boys’)
Rugby (Boys’)
Rugby (Girls')
Soccer (Girls')
Soccer (Boys’)
Keeping Fit & Healthy Meals
VSware
Calendar
Gallery
download our app

Sports Awards: list of winners & special presentations.

SPORTS AWARDS 2016-2017

Following award are based on dedication

Badminton  Girls                Niamh Staines         

Badminton  Boys                Dara MacRiocaird

Following awards are based on performance in Cricket

Junior Boy                     Josh Barry

Senior Boy                    Michael Fulham

Girls Cricket                  Duibhessa Lannon  

Athletics Athlete of the Year Award

Junior Male                              Darragh Carter 

Junior Female                           Alex Toomey

Senior Male                              Stephen Cashin   

                  

                                                           Valued                                 Dedicated

Hockey (1st Yr ‘A’ Girls)                 Lucy McMullen                       Ava Tynan

Rugby (1st yr)                                Theo Connolly                        Cuan Whelan       

Basketball (1st yr)                         Sophie Agar                            Zara Awad 

Hockey (1st Year ‘A’ boys)            Daragh Dawson                     Ben Wisdom 

Hockey (1st yr ‘B’ Girls)         Annie Feehan                     Allyson Stewart 

Hockey (1st yr ‘B’ Boys)         Alex Howard                        Ben Oliveria                                     

Hockey (Minor ‘A’ Girls)         Georgie Collins                   Mia Jacob              

Basketball (2nd yr Girls)         Emma Finnegan                  Katie Foley                      

Rugby (u 14)                        Cormac Power Breen           William Keenan 

Hockey (Minor ‘B’ Girls)               Nina Keogh                          Ava Richardson                            

Hockey (Un 14  A Boys)           Noah Williams                   Harry Hayes                                  

Hockey (Jun A Girls)                        Becky McMullen                  Lara Jacob 

Basketball (Cadette Girls)               Moya Kernan                     Isabelle Maguire     

Rugby  (JCT)                                 Ben Griffin                            Jamie Clowry 

Hockey (Junior ‘A’ Boys)                  Nathan Collins                      John Devine 

Rugby (Junior Girls)                         Nina Fitzgerald Graham          Lydia Bennett

Hockey (Junior ‘B’ Boys)                  Ian Hathaway                     Donal Cotter                                            

Hockey (Junior B Girls)                  Daria Moran                      Hannah Mae Smith O’Carroll 

Football (Junior Girls)                     Kate Elliott                          Lana McLoughlin 

Hockey (Sen ‘A’ Girls)                     Enya Kernan                       Hazel Lawler

Basketball (Senior Girls)                 Lilyann Ho                           Sarah McNally                   

Hockey (Senior Boys)                    Kevin Murray                       Darragh O’Brien   

Hockey (Senior ‘B’ Girls)                Marley Cahill                        Niamh Webb 

Rugby (SCT)                                   Fionn Gilbert                        Frank Farrell 

Rugby (Senior Girls)                        Natasha Hogan                  Julia O’Connor                

Soccer (Senior Boys)                      Jack Stewart                       Simon McSweeney                    

Basketball Head Awards       

Sarah McNally 

Lilyann Ho 

Leinster, Dublin and Irish Representation Awards

Dublin Representatives 

Enya Kernan – Camogie

Dominic Daminov – Football 

Naoise O’Carroll Smith – Football and Hurling

Eva Murray – Basketball

Elyse Jamieson Murphy – Ladies Gaelic Football

Leinster 

Fionn Gilbert – Rugby

Rebecca McMullen  – Hockey

Alec Dawson – Rugby

Christina Coulter Reilly – Cricket

Isaac Fitzmaurice – Swimming

Sean Harper – Hockey

Ireland/International Representatives 

Dave Lawless – Hockey

Mark Duggan  – Hockey

Mateusz Nowakowski – Poland Hockey

Daragh Carter – Athletics 

Fionn McCloskey – Basketball

Jordan Konczak – Weightlifting 

Aoife Brennan – Cricket 

Shane O’Brien -Waterpolo

Ella McCloskey – Basketball 

Cian Ince – Taekwon-do 

Eoin McCann – Basketball 

SPORTSPERSON OF THE YEAR AWARDS

                                               GIRLS                                                BOYS

1st Year                                    Lucina Ho                                       Sean Patten 

2nd Year                               Zoe McNamara                            Dominick Davinov 

3rd Year                                     Aoife Brennan                                Alec Dawson    

4th Year                                  Saoirse Quigley                              David Lawless

5th Year                                           Sophie Gibney                                   Eoin Dillon 

6th Year                                     Grace Hickey                                    Mark Quinn

Presented By Crozier Deane

Jacqui Potter Memorial Shield

Mark Duggan 

Presentation of Mount Temple Hall of Fame Award

To Elaine Nolan by Liam Wegimont

Presentation of overall S.P.O.Y. Cups by (2016/2017) by Elaine Nolan 

The overall “Sports Person of the Year Award 2016/2017 goes to:

Overall Female

   Overall Male

Holly McMullen             

Callen McGarry 

Malahide Road, Clontarf, Dublin 3, Ireland. Email: info@mounttemple.ie | Telephone: +353-1-833-6984

a-modus-site